Nieodpłatna Pomoc Prawna
w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim
w 2018 roku

 Starostwo Powiatowe w Czarnkowie informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. 
o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2030), Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki również w 2018 roku realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej.
W związku z tym, w oparciu o przepisy powyższej ustawy, Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki ustalił na terenie powiatu punkty, w których w 2018 roku dla osób uprawnionych będzie udzielana nieodpłatnie pomoc prawna. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zostały zlokalizowane w powiatowym i w gminnych lokalach, na podstawie zawartych porozumień.

 

W 2018 roku na terenie Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w 4 punktach:
  • Punkt nr 1 w Czarnkowie – w siedzibie Urzędu Miasta przy Placu Wolności 6. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9ºº - 13ºº.
  • Punkt nr 2 w Trzciance – w siedzibie Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Żeromskiego 28. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9ºº - 13ºº.
W powyższych punktach pomocy prawnej udzielają osobiście adwokaci i radcy prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Bydgoszczy. 
  •  Punkt nr 3 zorganizowany został w dwóch lokalizacjach, tj. w Wieleniu i  w Połajewie:
w Wieleniu – w budynku Ośrodka Zdrowia przy ul. Jana Pawła II nr 27. Punkt czynny jest przez 3 dni w tygodniu tj. środę, czwartek i piątek w godz. 9ºº - 13ºº.  
 w Połajewie – w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Obornickiej 1. Punkt czynny jest przez 2 dni w tygodniu tj. w poniedziałek i wtorek w godz. 9ºº - 13ºº.
  • Punkt nr 4 został zorganizowany w dwóch lokalizacjach tj. w Drawsku i  w Krzyżu Wlkp.:
w Drawsku – w siedzibie Urzędu Gminy przy ul. Powstańców Wlkp. 121.  Punkt czynny jest przez
2 dni w tygodniu tj. we wtorek i czwartek w godz. 9ºº - 13ºº.
w Krzyżu Wlkp. – (nowa lokalizacja) - w budynku Ośrodka Zdrowia przy ul. Wojska Polskiego 73. Punkt czynny jest przez 2 dni w tygodniu tj. w poniedziałek i piątek w godz. 9ºº - 15ºº.
Punkt nr 3 i 4 obsługiwany jest przez organizację pozarządową wyłonioną w otwartym konkursie ofert, tj. przez Fundację TOGATUS PRO BONO z siedzibą w Olsztynie przy ul. ul. Warmińskiej 1/7.  

W razie dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych) punkty nie są czynne. 
Zgodnie z ustawą, nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”:
  1. której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.) i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia, lub
  2. która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1832 ze zm.), lub
  3. która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1255 ze zm.), lub
  4. która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 205, poz. 1203 ze zm.), lub
  5. która nie ukończyła 26 lat, lub
  6. która ukończyła 65 lat, lub
  7. która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty, lub
  8. która jest w ciąży.

 

Prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej osoba uprawniona musi wykazać przez:

  • przedłożenie oryginału albo odpisu decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenia o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia
    12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (pkt 1);
  • przedłożenie ważnej Karty Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r
    o Karcie Dużej Rodziny (pkt 2);
  • przedłożenie zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r.
    o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (pkt 3);
  • przedłożenie ważnej legitymacji weterana albo legitymacji weterana poszkodowanego,
    o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (pkt 4);
  • przedłożenie dokumentu stwierdzającego tożsamość w przypadku osoby uprawnionej
    w wieku do 26 lat lub powyżej 65 (pkt 5 i pkt 6);
  • złożenie oświadczenia, że zachodzi co najmniej jedna z okoliczności wymienionych w pkt 7 (pkt 7);
  • przedłożenie dokumentu potwierdzającego ciążę (pkt 8).

 

Pomoc prawna polega na:

  • poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
  • wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
  • pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy,
    z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
  • sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

 

Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie:

  • prawa pracy,
  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • prawa cywilnego,
  • prawa karnego,
  • prawa administracyjnego,
  • prawa ubezpieczeń społecznych,
  • prawa rodzinnego,
  • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • w zakresie związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, w szczególności praw rodzicielskich
    i uprawnień pracowniczych,

Pomoc nie  obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

Informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej dostępne są również na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:  https://www.ms.gov.pl/ w zakładce „darmowa pomoc prawna” .



Załączniki: